Snížit hmotnost je samo o sobě pro většinu lidí dlouhodobé poměrně složité. Pokud se to ale podaří, bývá ještě složitější hmotnosti udržet. V praxi se ukazuje, že mnoho lidí, kteří mají opravdu vysokou nadváhu nebo obezitu vyšších stupňů v minulosti opakovaně zhubla… Není výjimkou, že se jim povedlo zredukovat hmotnost i o 20-50 kg a to i opakovaně. Všichni tito pacienti by měli vědět, že to není ostuda a že je potřeba pochopit, proč se tak stalo, aby se příště situace neopakovala. Celý článek zde.
14. listopadu u příležitosti Světového dne diabetu se konalo setkání Banding klubu netradičně ve stanu „U Golema“ na Karlově náměstí. Golem, unikátní mobilní modul Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy, byl ten den přistaven nedaleko a Pražané si v něm mohli zdarma nechat stanovit hladinu cholesterolu a glykémie z kapky krve. Banding klub umožňuje lidem po bariatrických operacích se setkávat a vyměňovat si zkušenosti. Často se takových setkání účastní i lidé, kterým byla bariatrická operace doporučena a oni tuto možnost zvažují. Využili jsme příležitosti a zeptali se účastníků, kteří již operaci absolvovali, jakých výsledků díky ní dosáhli a těch, kteří ji zvažují, co si od operace slibují a jaké otázky se jim honí hlavou. Celý článek zde.
Pan Jaroslav (ročník 1951) je velmi aktivní člověk. Pohyb měl vždy rád, od dětství až do 50 let hrál pravidelně fotbal, jezdil na kole a v zimě lyžoval. Celý život působil v jedné firmě, kde se v roce 1990 vypracoval na manažerskou pozici a v roce 2001 se stal výkonným ředitelem celé jednotky. Měl na starost více než 500 zaměstnanců po celé České republice. Celý článek zde.
Bariatrická chirurgie jako účinný způsob léčby obezity se do širšího povědomí dostává sice až v posledních dvaceti letech, ovšem historie této metody sahá mnohem hlouběji do minulosti. Celý článek zde.
Bariatrické výkony lze rozdělit na dva základní typy – restrikční a malabsorpční. V minulém díle Obesity NEWS jsme se zaměřili na výkony restrikční, v tomto a příštím díle se budeme věnovat výkonům malabsorpčním a kombinovaným. Celý článek zde.
Bariatrické operace (i ty, které se provádějí laparoskopicky, tzn. ne otevřenou cestou) představují, stejně jako jiné chirurgické výkony, určitý zásah do organismu. Proto je nutné po operaci dodržovat relativně klidový režim a také speciální stravovací režim. Celý článek zde.
V prvních dílech o bariatrické chirurgii byla popsána důkladná příprava pacienta na zákrok a život po něm. Jedním z bodů v předoperačním období je i redukce hmotnosti, která je před provedením bariatrické operace vždy nezbytná. Celý článek zde.
Bariatrická operace je výkon, který výrazně ovlivní život pacienta a vyžaduje doživotní dodržování specifického režimu. Proto je nesmírně důležitá příprava a edukace pacienta v předoperačním období, aby pro něj nebylo podstoupení bariatrické operace krokem do neznáma a aby se očekávaný pozitivní efekt operace dostavil. Celý článek zde.
Bariatrická chirurgie je vysoce účinný, finální způsob léčby vyšších stupňů obezity. Uvažuje se o ní v případě selhání konzervativních (nechirurgických) redukčních režimů nebo tehdy, je‑li stav pacienta komplikován přidruženými metabolickými onemocněními s dlouhodobě neuspokojivými výsledky léčby. Celý článek zde.
Většina pacientů dobře ví, že po dietní chybě se může dostavit tzv. žlučníkový záchvat. A každý, kdo jej někdy prožil, se vyjadřuje tak, že snad nic horšího nemůže být. Mezi typické žlučníkové potíže patří velká bolest v pravém podžebří, která se může přenášet i do zad. Tato bolest je téměř vždy provázena intenzivním zvracením a celkovou nevolností. Pojďme si říci něco bližšího o tom, co je a k čemu vlastně žluč v lidském těle slouží. Celý článek zde.
Vzhledem k vysokému počtu dotazů týkajících se bariatrické léčby obezity, které do redakce došly během letních měsíců, jsme se rozhodli vám možnosti a především podmínky pro bariatrickou léčbu obezity v následujících 9 bodech znovu osvěžit. Celý článek zde.
Bariatrická chirurgie neboli chirurgie zabývající se léčbou obezity (z řeckého baros – těžký) zažívá v posledních letech nebývalý rozmach. Příčin je několik: stále se zvyšuje procento obézních v populaci, metody bariatrické chirurgie jsou čím dál tím více dostupnější a objevují se stále nové, pro pacienta daleko méně zatěžující přístupy. Chirurgická léčby obezity už dávno není pouze o tom, že se někde něco vyřízne nebo se část trávicí trubice jednoduše obejde. Celý článek zde.
Na úvod bych ráda připomněla, co je principem bandáže. Jedná se o zavedení silikonové manžety a její stažení kolem horní části žaludku. Žaludek tak vytvoří tvar přesýpacích hodin. Horní část žaludku má malý objem (asi 30 ml) a naplní se již po snědení malého množství jídla. Tím dochází k rychlému pocitu nasycení a celkovému snížení příjmu jídla a energie. Chuť k jídlu bandáž neovlivní, ale brání nezvladatelnému hladu. Celý článek zde.
Pro značnou část pacientů již není v současnosti žádný problém získat informace o bariatrické chirurgii. Ovšem pokud se tak děje formou očima „přelítnutí“ letáku, asi jen málokdo si bude schopen představit, čeho všeho se bude např. takové provedení gastrické bandáže týkat v jeho dalším každodenním životě – jakým způsobem se to dotkne jeho životního stylu, stravování apod. Celý článek zde.
Prof. MUDr. Mojmír Kasalický, CSc., MUDr. Jitka Housová, Ph.D.
Chirurgická léčba obezity (odborně bariatrická chirurgie) zažívá v posledních desetiletích svůj rozmach. To je na jedné straně dáno tím, že se obezita postupně stala vážným socioekonomickým problémem a na straně druhé prodělala medicína významný rozvoj nových operačních technik. Zejména díky zavedení laparoskopie mohou v dnešní době být operováni pacienti, u kterých by to před 30 lety nebylo možné např. z důvodu rizika nezhojení operační rány. Celý článek zde.
V jednom z minulých čísel Obesity NEWS byla věnována pozornost historii bariatrické chirurgie. Samotné slovo bariatrický pochází z řeckého baros (těžký). Tato chirurgická metoda v poslední době zaznamenává značný nárůst, způsobený vzestupem výskytu obezity. Celý článek zde.