Vzhledem k vysokému počtu dotazů týkajících se bariatrické léčby obezity, které do redakce došly během letních měsíců, jsme se rozhodli vám možnosti a především podmínky pro bariatrickou léčbu obezity v následujících 9 bodech znovu osvěžit.
Na tuto otázku nelze odpovědět paušálně, nicméně existuje několik kritérií, která musí být splněna. Zaprvé musí pacient tuto metodu léčby obezity sám chtít, dále je to např. věkové omezení (musí vám být více než 18 let), hodnota BMI, která u jinak zdravých obézních musí být vyšší než 35 kg/m2. U obézních s přidruženými komplikacemi (cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina krevních tuků – cholesterolu, astma, neplodnost, artróza nosných kloubů aj.) může být bariatrická léčba obezity zvažována již při BMI vyšším než 30 kg/m2.
Obecně lze říci, že v daný okamžik nejste vhodným kandidátem. Bariatrická léčba sice pacientům pomáhá hubnout, nicméně pokud se neumíte racionálně stravovat – tzn. malé porce jídla v pravidelných intervalech – ani ona (zejména pak bandáž žaludku) vám nepomůže. Pokud ovšem přistoupíte ke změně stravovacích návyků, je možné po určité době o bariatrické léčbě obezity uvažovat.
Obecně může pacienty k bariatrickým výkonům indikovat jakýkoli lékař. Pacient musí být ale před operací vždy vyšetřen obezitologem, bariatrickým chirurgem a psychologem. Dále jsou nutná vyšetření k vyloučení onemocnění žaludku, jako např. gastroskopie (hadice do žaludku), polykací akt (polknutí kontrastní látky pod rentgenovou kontrolou), sonografie jater a žlučníku.
Jednak to je tzv. klasická bandáž žaludku, u které musíte mít na paměti, že po jejím výkonu se již nikdy v životě „pořádně“ nenajíte. Budete muset jíst pomalu a hodně žvýkat, aby strava byla schopná projít skrz bandáž. Někteří pacienti tak po operaci nemohou jíst např. hovězí maso, jiní citrusové plody apod. A pokud to nedodržíte a „shltnete“ velké množství jídla najednou, tak je zase s velkou pravděpodobností rychle vyzvracíte.
Mezi další bariatrické výkony patří sleeve gastrektomie neboli tubulizace žaludku, při které se odstraňuje velké zakřivení žaludku. Po tomto výkonu mají pacienti o něco volnější dietu než po bandáži žaludku a většinou dobře tolerují maso, ovoce i zeleninu. Nicméně i zde je nutné dodržovat dietu, v opačném případě totiž může dojít k „roztáhnutí“ zmenšeného žaludku a přestanete hubnout.
A do třetice se můžete v současné bariatrii setkat s gastrickým minibypassem, při kterém se žaludek v dolní části zaslepí a chirurg vytvoří spojnici mezi žaludkem a střevem. Potrava tak má menší plochu na vstřebávání živin a v důsledku toho pacient hubne. Nevýhodou může být (ale také nemusí) celoživotní průjem.
Ano, je. Většina pacientů s mentálním postižením (např. s Prader-Willy syndromem, Downovým syndromem aj.) je indikována na bypassové operace, u nichž není spolupráce pacienta v pooperačním období (tedy při dietě) až tak přísná.
Komplikace se obecně mohou vyskytnout po každé operaci, tedy i po bariatrické. V zásadě je dělíme na časné (ihned po operaci), jako např. krvácení (vyskytuje se jen vzácně), a pozdní (s odstupem měsíců až roků po operaci), které většinou vyplývají ze snížené spolupráce pacienta a nejčastěji se jedná o „přejedení“ či „posunutí“ bandáže.
Ano, zejména pak tehdy, když jste byl(a) indikován(a) k bariatrickému výkonu unáhleně, v krátkém časovém úseku (tedy pro vás nebyl vůbec vhodný), anebo jste byl(a) indikován(a) pro špatný typ bariatrického výkonu (v důsledku nedodržení všech předoperačních vyšetření). Dále můžete mít potíže s hubnutím po chirurgickém zákroku, pokud vaše jídelní chování před ním bylo chaotické.
Obrátit byste se měli na obezitologa či bariatrického chirurga. Můžete tak učinit prostřednictvím vašeho praktického lékaře nebo přímou cestou. Přehled obezitologů je k dispozici např. na www.obesitas.cz.
Ano, zatím je to tak, že jsou plně hrazeny zdravotními pojišťovnami. Pokud byste byli samoplátci, tak např. bandáž žaludku stojí cca 140 tis. korun.